Sokole

Sokole – pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1526 roku, osada jednak powstała nieco wcześniej, prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku.

Sokole

Sokole

 

 

Sokole bojkowska wieś powstała na przełomie XV i XVIw. Według spisu z 1921r. składała się z 49 budynków mieszkalnych i 338 mieszkańców (315 Rusinów, 6 Polaków i 17 Żydów).

Na początku XXw. nad Sanem zbudowano murowany pałacyk, obok niego usytułowana była kaplica rzymskokatolicka. Na terenie wsi umiejscowiony był cmentarz i kaplica grekokatolicka. W okresie międzywojennym w pałacyku właścicielka wsi Aleksandra z Gotomskich Brandysowa otworzyła pensjonat oraz stację turystyczną PTT. W latach 1939 – 1941 oraz 1945 – 1951 wieś była częścią ZSRR.

Jej mieszkańców wysiedlono w okolice Odessy. Sokole wróciło w granice Polski w 1951r., lecz nie została z powrotem zasiedlona. Zabudowania rozebrano a w niszczejącym pałacyku utworzono, w latach pięćdziesiątych, stację turystyczną PTTK. Kilka lat zarządzał nią Henryk Victorini. Pałac zburzono z powodu utworzenia Zalewu Solińskiego. Henryk Victorini z części materiału zbudował dom, w którym mieszkał wiele lat. Dziś po wsi pozostały resztki cmentarza.

„Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem”.

Cyceron

 

Pin It on Pinterest

Bojkowskie Tajemnice
undefined
undefined
undefined
undefined
Sokole
undefined
undefined
undefined
undefined
Sokole - Bojkowskie Tajemnice
undefined
undefined
Shares
Share This