Sokole

Sokole – pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1526 roku, osada jednak powstała nieco wcześniej, prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku.

Sokole

Sokole

 

 

Sokole bojkowska wieś powstała na przełomie XV i XVIw. Według spisu z 1921r. składała się z 49 budynków mieszkalnych i 338 mieszkańców (315 Rusinów, 6 Polaków i 17 Żydów).

Na początku XXw. nad Sanem zbudowano murowany pałacyk, obok niego usytułowana była kaplica rzymskokatolicka. Na terenie wsi umiejscowiony był cmentarz i kaplica grekokatolicka. W okresie międzywojennym w pałacyku właścicielka wsi Aleksandra z Gotomskich Brandysowa otworzyła pensjonat oraz stację turystyczną PTT. W latach 1939 – 1941 oraz 1945 – 1951 wieś była częścią ZSRR.

Jej mieszkańców wysiedlono w okolice Odessy. Sokole wróciło w granice Polski w 1951r., lecz nie została z powrotem zasiedlona. Zabudowania rozebrano a w niszczejącym pałacyku utworzono, w latach pięćdziesiątych, stację turystyczną PTTK. Kilka lat zarządzał nią Henryk Victorini. Pałac zburzono z powodu utworzenia Zalewu Solińskiego. Henryk Victorini z części materiału zbudował dom, w którym mieszkał wiele lat. Dziś po wsi pozostały resztki cmentarza.

„Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem”.

Cyceron

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This