Sokoliki Górskie

Sokoliki Górskie – pierwotnie pisane jako Sokolika, dopiero w XIX wieku Sokoliki. Drugi człon nazwy otrzymały już w XX wieku.

Sokoliki Górskie

Sokoliki Górskie

 

Sokoliki Górkie bojkoska wieś została założona w XVIw. na początku nazywała się Sokolika, w XIXw. zmieniono ją na Sokoliki (Górskie dodano w XXw.).

Bojkowie dalej nazywali wieś Sokolika. W 1906r. ukończono linię kolejową Lwów-Użhorod, w Sokolikach wybudowano stację kolejową. Utworzono też wówczas kolejkę wąskotorową do przewozu drewna. Początkowo łączyła Sokoliki ze Stuposianami, a następnie przedłużono ją do Ustrzyk Górnych. Jeździła aż do 1934r. Kolej pozytywnie wpłynęła na rozwój wsi. Wybudowano też tartak parowy. W Sokolikach odbywał się przeładunek drewna na normalną kolej, stąd jechało na Węgry i do innych państw Europy. W 1945r. San stanowił granicę, po stronie sowieckiej mieszkańców wysiedlono, budynki zniszczono. Taki sam los spotkał polską część wsi w 1946r. Współcześnie w część ukraińską zamieszkuje kilka rodzin, zachowała się stacja kolejowa, oraz murowana cerkiew (wybudowana w 1931r.). W 2014r. Ukraiński Komitet Autokefaliczny Kościoła Prawosławnego parafii w Turce podjął się remontu Wielkiego Świętego Męczennika Dymitra z Salonik.

„Historia nauczycielką życia”.

Cyceron

Pin It on Pinterest

Shares
Share This